טלוויזיות, בשוק הטלוויזיות קיימים היום שלושה סוגי טכנולוגיות עיקריות – LCD, פלזמה ו-LED. טכנולוגיות אלה פועלות באופן שונה לחלוטין זו מזו ומשפיעות מאוד על תכונות הטלוויזיה. עם זאת, התכונה המשותפת לכל דגמי הטלוויזיה היא, מסך דק מאוד, שטוח ורחב המשפר את איכות התמונה ואת איכות הצפייה בטלוויזיה.

טלוויזיות – דגמים

טלוויזיות LCD

טלוויזיות אלה הן היום פופולאריות מאוד. איכות הצפייה והתמונות במסכי טלוויזיות ה-LCD, גם בתנאי תאורה חזקים במיוחד, הן טובות ביותר. לרוב, התמונה בטלוויזיות LCD היא ברורה וחדה והן מתאימות במיוחד לאנשים הצופים בטלוויזיה במהלך כל שעות היום ובשעות הערב והלילה, גם כאשר התאורה היא חזקה יחסית. בטכנולוגיית ה-LCD ניתן היום למצוא מסכי טלוויזיות בגודל הנע בין 26 ל-37 אינטש שכמעט אינם קיימים בטכנולוגיית הפלזמה. לכן, טלוויזיות ה-LCD מתאימות למי שנוהגים לצפות יותר בשידורי הטלוויזיה ופחות בסרטי קולנוע.

טלוויזיות פלזמה

בדומה לטלוויזיות ה-LCD, מציעות טלוויזיות מסוג זה לצופים בהן עושר של צבעים, חדות ודקדוק בפרטים הקטנים ביותר גם בעת צפייה בתמונות כהות המתרחשות בחושך. עם זאת, איכות הצפייה בפלזמה היא אופטימאלית דווקא בתנאי תאורה שאינם חזקים. התמונות המוצגות על המסך בטלוויזיות פלזמה הן ריאליסטיות יותר ביחס לטלוויזיות ה-LCD ולכן הן מומלצות יותר למרבים לצפות בסרטים. כמו כן, כאשר שיקול המסך הגדול הוא משמעותי, לטכנולוגיית הפלזמה ישנו יתרון על פניLCD . מסכים בגודל שמעל 42 אינטש נפוצים יותר בטכנולוגיית הפלזמה ואף זולים יותר.

טלוויזיות LED

טלוויזיות אלה שייכות לדור החדש של הטלוויזיות הדקות. למעשה, טלוויזיות LED (Light Emitting Diode) הן שדרוג של טלוויזיות ה-LCD, כאשר במקום תאורת הפלורוסנט הישנה, בדגמים אלה ישנן נורות קטנות, ההופכות אותם לדקים מאוד וגם למרשימים ביותר מבחינה אסתטית. בנוסף לכך, חדות התמונה בטלוויזיות LED היא משופרת, ישנן פחות תופעות של "מריחות" והניגודיות היא טובה יותר. לטענת היצרנים, טלוויזיותLED הן גם חסכוניות יותר בחשמל. עם זאת, טלוויזיות אלה יקרות בצורה משמעותית ביחס לטלוויזיות הדקות מהדגמים הוותיקים יותר.

טלוויזיות – תכונות חשובות

גודל מסך טלוויזיה

את גודל המסך יש לבחור ביחס לסביבה בה תוצב הטלוויזיה ולא ביחס לשיקולים אחרים, כדוגמת המחיר או הרצון להתהדר במסך טלוויזיה ענקי. למעשה תכונת הגודל מתייחסת לרוחב המסך, הנמדד ביחידות של אינטשים. טלוויזיה עם מסך בגודל של 20 עד 27 אינטש מתאימה לצפייה ממרחק של מטר וחצי עד שני מטרים, ומומלצת לחדר השינה. טלוויזיה עם מסך בגודל של 32 עד 37 אינטש מתאימה לצפייה ממרחק של שניים עד שלושה מטרים, וטלוויזיה עם מסך בגודל של 40 עד 46 אינטש מתאימה לצפייה ממרחק של שלושה עד ארבעה וחצי מטרים. ישנן גם טלוויזיות עם מסכים גדולים יותר שמחירן גבוה מאוד ואינן בהכרח שימושיות.

זמן תגובה

זמן התגובה הוא משך הזמן בו מגיע הפיקסל במסך ממצב כבוי לגמרי, הנראה כשחור לחלוטין, למצב של שיא עוצמת האור אותה הוא מסוגל להפיק, ולאחר מכן זמן תהליך הדעיכה שלו עד הכבוי המוחלט. זמן התגובה נמדד באלפיות שנייה, ביחידות שלMS , ובמסכי פלזמה עומד על 0.001 מיליסקנד שהן פחות מאלפית השנייה. מהירות תגובה זו ממבטיחה צפייה באיכות גבוהה ביותר. במסכי ה-LCD זמן התגובה הוא ארוך יותר בצורה משמעותית, וגורם לא אחת לתופעה אותה נהוג לכנות "מריחה", המתרחשת בתמונות של תנועה מהירה. במקרים אלה נוצר בצמוד לאובייקט הנע מעין שובל אור. עם זאת, לאחרונה יצאו דגמי LCD חדשים עם מנגנון עיבוד תמונה שמטרתו למנוע את תופעת המריחה.

ניגודיות

הניגודיות, הקרויה באנגלית "Contrast", מציינת את הפער בין הגוון הבהיר ביותר ובין הגוון הכהה ביותר שהמסך מציג. כדי שאיכות התמונות של הטלוויזיה תהיה גבוהה, מומלץ לרכוש מסך עם רמת ניגודיות של 1:10,000 או אפילו גבוהה יותר.

רזולוציה

איכות התמונות בטלוויזיות המודרניות תלויה ברמת הרזולוציה שלהן. ככל שכמות הפיקסלים (נקודות זעירות היוצרות את התמונה) היא גבוהה יותר, כך גם התמונה המתקבלת היא טובה יותר. מסיבה זו, ככל שמסך הטלוויזיה הוא רחב יותר, כך גם כמות הפיקסלים הנדרשת היא גבוהה יותר. הרזולוציה המינימאלית היא של 1,280 על 720 פיקסלים.

הפרדה גבוהה (High Definition)

מרבית הטלוויזיות הנמכרות כיום מציעות את טכנולוגיית ה-HD. זוהי צורת שידור דיגיטאלית רוחבית, המעניקה איכויות של פירוט וחדות טובים ביותר. עם זאת, שידורי ה-HD בארץ מוגבלים, ניתנים בתמורה לתשלום ולא ניתן לנצל את איכות הצפייה הגבוהה ללא נגן Blu-Rayהעולה לא מעט כסף. בשוק קיימת הבחנה בין טלוויזיות "HD Ready" ובין טלוויזיות "Full HD". טלוויזיות "Full HD" הן עם רזולוציה גבוה יותר אך בשלב זה עדיין לא ניתן לנצל את עדיפותן.

עוצמת אור

איכות הצפייה בטלוויזיה מושפעת, כאמור, מתנאי התאורה החיצוניים, אך באותה מידה גם מאיכות התאורה של המסך עצמו. לכן, מומלץ שעוצמת האור של המסך תהיה גבוהה מספיק כדי שהתמונות יהיו ברורות, לפחות בעוצמה הנעה בין 1,000 cd/m2 ל-1,500cd/m2 .

חיבורים

חיבורי הטלוויזיה מאפשרים לשדרג את השימושים שלה. חיבור לנגן DVD, ממיר, מחשב וקולנוע ביתי הם כמה מהאפשרויות הרבות לחיבורי טלוויזיה. מסיבה זו, ככל שמספר החיבורים הוא גדול יותר, כך גם גדלות האפשרויות הקיימות. את החיבורים הישנים: ה-Scart, ה AV-והS-Video- מחליפים היום חיבורי HDMI שהם איכותיים יותר. חיבורים אלה מאפשרים צפייה איכותית יותר בעת החיבור לDVD-. עם זאת, מרבית הממירים המוצעים היום למכירה אינם תומכים בחיבוריHDMI . החיבורים יכולים לשמש גם לשיפור איכות השמע באמצעות חיבור הטלוויזיה למגבר על ידי כבל אודיו מיוחד.

אורך חיים

אורך החיים התיאורטי של הטלוויזיות הדקות הוא היום גדול ביותר. בטכנולוגיית הפלאזמה ישנה שכבה של חומר זרחני, הקרוי פוספור, הדוהה מעט לאחר כל 10,000 שעות של צפייה. בטכנולוגית ה-LCD נורות הפלורוסנט שמאחורי המסך, המשמשות כמקור האור שלו, הופכות לצהובות מעט לאחר אלפי שעות צפייה. עם זאת, חשוב לזכור, כי גם אם אתם צופים בטלוויזיה מעל לעשר שעות ביום, עדיין תהיו רחוקים מאוד ממכסת השעות הגורמת לקיצור חיי הטלוויזיה. באופן תיאורטי, הטלוויזיה יכולה לשרת אתכם במשך עשרות שנים.

תלת מימד

היום ישנן מספר יצרניות המציעות דגמי טלוויזיות עם פונקצית תלת מימד. שידורי תלת מימד מצולמים באמצעות מצלמה מיוחדת, הכוללת שתי עדשות ויוצרת תחושת עומק בתמונה. עם זאת, כדי ליהנות משידורי תלת מימד, יש צורך בכמה מרכיבים: טלוויזיה עם פונקצית תלת מימד, שידורים בטכנולוגיית תלת מימד בטלוויזיה או באמצעות נגן Blu-Ray ומשקפיים מיוחדים המגיעים יחד עם הטלוויזיה עצמה ובלעדיהם לא ניתן לראות את השידורים בפועל.

טלוויזיות – אחריות

אחריות לטלוויזיות ניתנת לתקופה שבין שנה לשבע שנים. כמו כן, ישנם יבואנים המציעים אחריות כוללת ומלאה לשנה או שנתיים, כאשר לאחר מכן האחריות היא חלקית או מוגבלת. במקרים אלה פעמים רבות יש לשלם על כל ביקור של טכנאי. מסיבה זו, חשוב ביותר לבדוק לפני הקנייה את משך האחריות וגם מהי כוללת.

טלוויזיות – מחירים

בשנים האחרונות מחירי הטלוויזיות הדקות ירדו בצורה משמעותית. עם זאת טווח המחירים מושפע מגורמים רבים, כדוגמת: גודל המסך, המותג, המפרט והטכנולוגיה.

2 תגובות

  1. פינגבאק: קישורים - Buy24

כתיבת תגובה

0
    0
    סל הקניות
    סל הקניות ריקחזרה לחנות
    דילוג לתוכן