מדריך לקניית מייבש כביסה

מייבש כביסה

מייבש כביסה, בשנים האחרונות עלה מספר האנשים הקונים מייבש כביסה ואינם מסתפקים בשיטת הייבוש הטבעית והארוכה, התלויה גם בתנאי מזג האוויר. מייבש הכביסה הוא מכשיר פשוט באופן יחסי, ללא קשר למידת השכלול של הדגם. כל מייבשי הכביסה, החל מהפשוט ביותר וכלה ביוקרתי ביותר בשוק, פועלים באופן דומה – סיבוב הבגדים, פיזור אוויר חם וסילוק הלחות. מסיבה זו, במייבשים יקרים ומשוכללים, אמנם, איכות ייבוש הבגדים היא זהה, אך נוחות השימוש היא טובה יותר. לכן, חשוב לבחור במייבש כביסה שישמור לא רק על איכות הבגדים, אלא גם יהיה נוח יותר ויחסוך בזמן, באנרגיה ובהוצאות על חשבון החשמל

מייבש כביסה – קיבולת

אחד הנושאים החשובים בעת קניית מייבש כביסה הוא הקיבולת. את קיבולת המייבש יש להתאים למספר בני המשפחה ולגילם, ובאופן מדויק יותר לכמות הכביסה הממוצעת מדי שבוע. מייבש כביסה ממוצע עם קיבולת, הנעה בין חמישה קילוגרם לשישה קילוגרם, לרוב מספיק למשפחה ממוצעת. עם זאת, ניתן להשיג גם מייבשים עם קיבולת קטנה יותר. משפחות גדולות, תוכלנה לרכוש מייבשים בעלי קיבולת גדולה יותר, העשויה להגיע אפילו עד 10 קילוגרם. מומלץ שקיבולת מייבש הכביסה תתאים לפחות לכמות הבגדים מכביסה אחת, כדי למנוע מראש הפעלה חוזרת ונשנית של מייבש הכביסה, הגורמת לבזבוז של אנרגיה ולבזבוז חשמל.

מייבש כביסה – נוחות השימוש

בשל פשטותם הרבה, מורכבים מייבשי הכביסה מתוף גדול ומכמה גופי חימום. כול מייבשי הכביסה הקיימים פועלים, פחות או יותר, באותו האופן. אחד ההבדלים המשמעותיים בין מייבשי הכביסה השונים הוא, בדומה למכונות כביסה, במנגנון הפתיחה. בהקשר זה, ישנם שני סוגי מייבשים – מייבשים עם פתח עליון ומייבשים עם פתח קדמי. מרבית המייבשים הם בעלי פתח קדמי; בדגמים אלה ניתן לחסוך מקום על ידי הצבת המייבש מתחת או מעל למכונת הכביסה. לעומת מייבשים עם פתח צידי, מיבשים עם פתח עליון הם פעמים רבות פחות נוחים לשימוש, כאשר צריך להסתגל לפעולת הכנסת הכביסה לתוכם. בהקשר זה, מומלץ לבחור במייבש כביסה עם פתח גדול. שכן, ככל שפתח מייבש הכביסה הוא גדול יותר, כך גם קל יותר להכניס את הכביסה לתוכו ולהוציאה לאחר הייבוש. נושא חשוב נוסף, שיש לתת עליו את הדעת, הוא כיוון פתיחת הדלת בייחוד כאשר המייבש ניצב לצידה של מכונת הכביסה או בחללים קטנים יחסית. ולבסוף, ישנה חשיבות גם למנגנון הפעלת המייבש. מייבשים בעלי בקרה דיגיטלית, הם אמנם יקרים יותר, אך לרוב הפעלתם היא יעילה ופשוטה יותר.

מייבש כביסה – תכונות חשובות

 • משך הייבוש – משך הייבוש תלוי במספר גורמים: בעוצמתו של מייבש הכביסה, בכמות הכביסה במייבש ובמידת הלחות של הבגדים עצמם. ככל שעוצמתו של מייבש הכביסה גבוהה יותר, הכביסה איננה דחוסה מדיי והבגדים סחוטים יותר, כך יהיה תהליך הייבוש מהיר יותר. עוצמתם של מייבשי כביסה בקיבולת, הנעה בין חמישה קילוגרם לשישה קילוגרם, היא בין 2,600 ואט ל-3,000 ואט.
 • טמפרטורת ייבוש – ברבים ממייבשי הכביסה הטמפרטורה היא קבועה ואיננה ניתנת לשינוי. במייבשים מסוג זה לרוב מותקן כפתור מיוחד באמצעותו ניתן להוריד את עוצמת החום לחצי, בעת תהליך ייבוש של בגדים עדינים. בדגמים משוכללים יותר קיימות כמה דרגות טמפרטורה שונות לצורך יצירת התאמה מדויקת יותר לבגדים מבדים מסוגים שונים. מידות עוצמת החום הנפוצות במייבשי כביסה הן: חום גבוה, בינוני, נמוך או אוויר לא מחומם.
 • תכניות הייבוש – לרוב, כל מה שנחוץ כדי לייבש את הבגדים הוא, לקבוע את משך הייבוש. עם זאת, היום מרבית מייבשי הכביסה כוללים תכניות ופונקציות נוספות. ישנן תכניות שונות לשינוי הטמפרטורה בהתאם לסוג הבדים, וישנן גם תכניות המפסיקות את פעולת המייבש בצורה אוטומטית בהתאם לרמת הלחות של הבגדים, באמצעות חיישני לחות מיוחדים.
 • מניעת קמטים – במייבשי הכביסה ישנן כמה שיטות למניעת היווצרות קמטים בעת ייבוש הכביסה: בשיטת "אל קמט" מוזרם אוויר קר כמה דקות לפני סיום הייבוש. האוויר גורם לניפוח הבגדים ומונע היווצרות קמטים. בשיטת "קריס קרוס" משתנה לסירוגין כיוון סיבוב התוף במהלך הייבוש, וכך נמנעים הקמטים. שיטה נוספת ודומה לשיטת "קריס קרוס" היא, חידוש סיבוב תוף המייבש כמה דקות לאחר סיום הייבוש ועד פתיחת הדלת. בכל מקרה, ניתן להפסיק את פעולת המייבש כאשר הבגדים עדיין לחים מעט, כך שמלאכת הגיהוץ הופכת לקלה ולפשוטה יותר.

מייבש כביסה – פעולה שקטה

כמו מכונת הכביסה, עלול המייבש לגרום ללא מעט רעש. לכן, אם מייבש הכביסה ממוקם בסמוך לחדרי השינה, הסלון או אפילו המטבח, מומלץ לבחור במייבש עם פעולה שקטה. עם זאת, מייבשי כביסה הם, כאמור, מכשירים רועשים, ולכן מומלץ למקמם בפינות צדדיות יותר של הבית, הרחק מחדרי השינה וממרכז הפעילות. במקרים בהם הופך הרעש, בכל זאת, למטרד ניתן להניח את מייבש הכביסה על דסקיות גומי מיוחדות, בייחוד כאשר הוא ממוקם מעל מכונת כביסה.

מייבש כביסה – ניקוז וסינון

ניקוז וסינון הלחות והאדים הנוצרים כתוצאה מפעילות המייבש מתבצעים בשתי שיטות:

 • צינור פליטה – בשיטת ניקוז זו מחובר צינור מיוחד וגמיש לחלקו האחורי של המייבש, כאשר קצהו השני של הצינור יוצא דרך פתח ייעודי מיוחד או חלון, במטרה לפלוט את האוויר הלח ואת האדים מחוץ לבית.
 • מעבה (קונדנסור) – בשיטת ניקוז זו עוברים האדים הנוצרים במייבש תהליך עיבוי, הופכים למים ומתנקזים למיכל ניקוז ייעודי שיש לרוקנו לאחר סיום הייבוש או לאחר שהוא מתמלא. אם בחרתם במייבש מסוג זה, וודאו כי הגישה למיכל הניקוז היא נוחה, וניתן לשלוף ולרוקן אותו בקלות. בחלק מהדגמים ניתן גם לחבר את צינור הניקוז של המייבש ישירות לביוב, וכך להימנע מהצורך לרוקן את המיכל.

מייבש כביסה – מסנן

בכל אחד ממייבשי הכביסה ישנו מסנן סיבים מיוחד, שתפקידו הוא לאסוף את הסיבים הניתקים מהבגדים בזמן תהליך הייבוש. בעת בחירת מייבש הכביסה המתאים, מומלץ לבדוק שהגישה אל מסנן הסיבים היא פשוטה ונוחה. לאחר ייבוש הכביסה, חשוב מאוד לנקות את מסנן הסיבים, הן כדי לחסוך באנרגיה ובחשמל והן כדי למנוע מצב בו המסנן יתמלא. שכן, מסנן מלא עלול לגרום להתחממות ולהתפרצות שריפה.

מייבש כביסה – צריכת אנרגיה

היום מייצרים גם מייבשי כביסה הפועלים באמצעות גז, אך בישראל כמעט ולא נמכרים מייבשי כביסה מסוג זה. לכן, שאלת צריכת האנרגיה הופכת למהותית עוד יותר. עוצמת פעילותו של המייבש נמדדת, בדומה למכשירי חשמל אחרים, ביחידות וואט. מרבית המייבשים פועלים בהספק הנע בין 2,400 וואט ל-3,000 וואט. במייבש כביסה, הפועל בהספק גבוה יותר, משך ייבוש הכביסה הוא לרוב קצר יותר. לאור פרטים אלה, ברור, כי מייבשי הכביסה אינם חסכוניים בצריכת האנרגיה או ידידותיים לסביבה. עם זאת, ניתן היום לקנות דגמי מייבשי כביסה המצוידים בחיישני לחות מיוחדים ונחשבים לחסכוניים יותר. מייבשים אלה מפסיקים בצורה אוטומטית את תהליך הייבוש, כאשר כל הבגדים התייבשו. כדי לחסוך באנרגיה, ניתן גם להשתמש בטיימר של המייבש ולהפסיק את פעולתו באופן אוטומטי לאחר הזמן שנקבע. במייבשים משוכללים יותר ישנן גם כמה תכניות ייבוש המותאמות לגורמים שונים, כדוגמת סוג הבדים, כמויות הכביסה והטמפרטורה הרצויה. תכניות אלה הן יעילות ונוחות, וגם ידידותיות יותר לסביבה וחוסכות בחשמל ובאנרגיה.

מייבש כביסה – אחריות

האחריות עבור מרבית מייבשי הכביסה ניתנת לתקופה של שנה. עם זאת, רבים מהיבואנים מוכנים להאריך את תקופת האחריות בתמורה לתוספת תשלום. כמו בכל מקרה אחר של רכישת מכשיר חשמלי יקר, חשוב ביותר לבדוק מראש מה כוללת האחריות בתוכה, כדי למנוע מצבים של חוסר הבנה בעתיד או הפתעות לא נעימות.

כתיבת תגובה

0
  0
  סל הקניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
  דילוג לתוכן