קניית מקרר
קניית מקרר

קניית מקרר – לרכוש מקרר ולבחור נכון

קניית מקרר, למקרר יש ללא ספק מקום של כבוד כמעט בכל בית, השימוש בו הוא אינטנסיבי ביותר וניתן באמצעותו לאחסן, להקפיא ולשמר מוצרי מזון שונים בהתאם לתפריט ולהעדפות האישיות של כל משפחה או אדם פרטי. בשל כך, ניתן היום למצוא בשוק מגוון רחב של מקררים מסוגים שונים, הנבדלים בתכונותיהם, החל מהקיבולת, דרך המבנה וכלה בטכנולוגיות הקירור. בעת בחירת המקרר המתאים יש לתת את הדעת על כמה נושאים חשובים, כדוגמת: איכות הקירור, המבנה, נוחות השימוש, הצרכים האישיים והקיבולת הרצויה.

קניית מקרר  – סוגי מקררים

ניתן לחלק את מגוון המקררים לשלושה סוגים מרכזיים, ביחס ישיר למיקומו של תא ההקפאה. ישנם מקררים עם מקפיא עליון, מקררים עם מקפיא תחתון ומקררים עם מקפיא הממוקם בצידם השמאלי.

ישנם גם מקררים עם שלוש או ארבע דלתות, אך הם גדולים מאוד ויקרים. סוגי המקררים השונים נבדלים זה מזה הן בתכונותיהם והן במחירם, ולכל אחד מהם ישנם היתרונות וחסרונות שונים.

 • מקררים עם תא הקפאה עליון – מקררים אלה מתאפיינים, כאמור, בחלק עליון המיועד להקפאה ובחלק תחתון המיועד לקירור. היום ניתן למצוא מקררים מסוג זה במגוון רחב של מידות ביחס לגובה, לעומק ולרוחב, כאשר יש להתאימם לצרכים האישיים וגם למיקום במטבח, בייחוד כדי לאפשר פתיחה נוחה של הדלתות. הגישה לתא ההקפאה במקררים מסוג זה היא נוחה ביותר וניתן לאחסן בהם מוצרי מזון גדולים, כדוגמת תבניות עוגות ומגשי פיצה. עם זאת, הקיבולת המרבית של מקררים עם מקפיא עליון נמוכה ביחס לשני הסוגים האחרים ועומדת על כ-650 ליטרים לכל היותר. במקררים אלה היחס בין המידות לקיבולת הוא מאוזן מאוד, והם מתאימים למרבים להשתמש בתא ההקפאה. עם זאת, בשל מיקום תא ההקפאה, הגישה במקררים למדפי הקירור התחתונים היא מעט פחות נוחה. מקררים אלה צורכים פחות חשמל ביחס למקררים האחרים, ומחירם נמוך יותר בהשוואה למקררים האחרים ונע בין 3,500 ש"ח ל-6,000 ש"ח.

 • מקררים עם תא הקפאה תחתון – במקררים מסוג זה הקיבולת המרבית היא לרוב מעל ל-700 ליטרים. עם זאת, ההיצע הקיים בתחום המקררים עם מקפיא תחתון הוא מצומצם יותר ביחס למקררים עם מקפיא עליון, וכתוצאה מכך גם יכולת ההתאמה למטבח מוגבלת מעט. הקיבולת של תא הקפאה היא לרוב גדולה ביחס למקררים עם מקפיא עליון אך היא דורשת גם מרחב גדול יותר לפתיחת הדלת. מדפי המקררים מסוג זה הם רחבים וגדולים, ויכולים להכיל פרטי מזון רבים. הגישה לתאי הקירור במקררים אלה היא נוחה ביותר, אך הגישה לתא ההקפאה נוחה פחות. מקררים מסוג זה מתאימים למי שזקוק לקיבולת גדולה, ומרבה להשתמש בתא ההקפאה ופחות בתאי הקירור. מקררים עם מקפיא עליון הם לרוב חסכוניים יותר בצריכת החשמל ביחס למקררים עם תא הקפאה צידי. מחיריהם של מקררים אלה הם גבוהים ביחס למחירי מקררים עם תא הקפאה עליון, נמוכים ביחס למקררים עם תא הקפאה צידי ונעים בין 5,000 ש"ח ל-11,000 ש"ח במקרים של קיבולת שנעה בין 500 ליטרים ל-600 ליטרים.
 • מקררים עם תא הקפאה צידי – מקררים אלה הם גדולים ומאובזרים יותר ביחס לשני סוגי המקררים האחרים. לרוב כוללים מקררים אלה שתי דלתות ולעיתים גם שלוש או אפילו ארבע דלתות. במרבית המקרים מחולקים מקררים מסוג זה לאורכם וכוללים דלת שמאלית, המשמשת עבור תא ההקפאה ודלת ימנית המשמשת עבור תא הקירור. למקררים אלה ישנה קיבולת ממוצעת המגיעה ל-780 ליטרים, וניתן אף למצוא מקררים עם קיבולת גדולה יותר. קיבולת תא ההקפאה גם היא יחסית גדולה ומתאימה למי זקוק להקפאה של מוצרים רבים. מרבית המדפים במקררים אלה, בייחוד במקפיא, הם צרים ביחס למדפים במקררים האחרים, ולא ניתן לאחסן בהם מוצרי מזון רחבים, אך הגישה אליהם היא נוחה מאוד. כמו כן, למקררים מסוג זה ישנם לרוב תוספות שונות ותכונות מיוחדות, כדוגמת: בקרת טמפרטורה משוכללת, מנגנונים דיגיטאליים, ברז למים קרים, ייצור קרח אוטומטי ותכונות נוספות. עם זאת, מקררים מסוג זה תופסים מקום רב ומחירם גבוה יותר ביחס לשני סוגי המקררים האחרים. במקררים עם שלוש דלתות המקפיא מצוי בחלק התחתון, ופתיחה של הדלתות העליונות מאפשרת גישה גם אליו. תא הקירור במקררים אלה איננו מחולק וניתן לאחסן בו גם פריטי מזון רחבים ללא כל בעיה. עם זאת, צריכת החשמל של מקררים אלה, ביחס למקררים האחרים, היא מעט גבוהה וגם מחירם נע בין 8,000 ש"ח ל-16,000 ש"ח במקרים של קיבולת שבין 600 ל-780 ליטרים.

קניית מקרר – איכות הקירור במקרר

איכות הקירור היא התכונה החשובה ביותר במקררים, כאשר מרביתם מספקים מידת קור ניאותה. לצד המקררים הרגילים, ישנם היום מקררים רבים עם יכולות קירור משודרגות, המותאמות לצרכים שונים.

 • פיזור אחיד – מטבע הדברים קיימים הפרשי טמפרטורה באזורים שונים של המקרר, הנגרמים מפתיחה וסגירה של דלתות המקרר ומסיבות רבות נוספות. עם זאת, היום ניתן להשיג דגמים רבים של מקררים עם פיזור אחיד של קור ושמירה על אחידות הטמפרטורה בחלקים השונים. תכונה זו מופיעה בכינויים שונים מעט, הפועלים על עיקרון דומה, אצל יצרנים שונים, כדוגמת "Surround Air Flow" או "Multi air flow".
 • בקרת טמפרטורה – היום ניתן להשיג מקררים המצוידים בתאי אחסון מיוחדים בעלי טמפרטורות ורמות לחות מבוקרות. ישנם מקררים עם מגירות המתאימות במיוחד לאחסון של פירות וירקות, עם מידות טמפרטורה ולחות השומרות על טריותם וטעמם העסיסי לאורך זמן. דוגמה נוספת לבקרת טמפרטורה ייחודית, היא מגירה המיועדת לאחסנה של דגים ובשר, הפועלת בטמפרטורה נמוכה יותר ביחס לתא הקירור כולו וכוללת גם מחיצה למניעת מעבר ריחות.
 • בקרה אלקטרונית – מערכת זו, הקיימת רק בדגמים יקרים ומתקדמים, מאפשרת שליטה מלאה ברמות הקור הנדרשות ובפונקציות הקשורות אליהן, ואף חוסכת באנרגיה. עם זאת, המערכת האוטומטית חשופה לתקלות רבות ביחס לווסת הטמפרטורה הרגיל וגם מחיר התיקון שלה הוא גבוה באופן יחסי.
 • תא קירור מהיר – ישנם גם מקררים עם תא בעל טמפרטורה נמוכה מאוד, המיועד לקירור מהיר של משקאות ושל מוצרי מזון אחרים.

קניית מקרר – קיבולת מקררים

גם הקיבולת היא אחד השיקולים החשובים ביותר בעת בחירת מקרר מתאים. שכן, נפח אחסון קטן מדיי עלול לגרום למוגבלות באפשרויות האחסון, לסרבול בסידור מוצרי המזון, וגם בהוצאתם ובהכנסתם.

לעומת זאת, מקרר עם נפח אחסון גדול מדי עלול לגרום לבזבוז אנרגיה. קיבולת המקרר נמדדת ביחידות של ליטרים, כאשר נפח אחסון הנע בין 500 ליטרים ל-600 ליטרים מתאים לרוב למשפחה בעלת צרכים ממוצעים.

בחירת הקיבולת המתאימה צריכה להיעשות ביחס לכמויות המזון המיועדות לקירור וגם ביחס לצורת האחסון הנהוגה. לדוגמה, אחסון בקופסאות רבועות או באריזות סינטטיות גמישות מאפשר ניצול יעיל יותר של קיבולת המקרר.

לעומת זאת, אחסון באמצעות סירים איננו מאפשר ניצול יעיל של הקיבולת. שכן, צורתם של הסירים היא עגולה וגורמת לבזבוז מקום, ולרוב גם לא ניתן להניח מעליהם פריטי מזון נוספים.

כמו כן, אחסון של כמות גדולה של פריטי מזון בתפזורת, כדוגמת פירות וירקות, מצריך מספר גדול של מגירות או לחילופין, מגירות גדולות מהרגיל.

גם הקיבולת של תא ההקפאה צריכה להיבחר ביחס לכמויות המזון אותם נוהגים להקפיא. במקרה של התלבטות לגבי הנפח, תמיד עדיף לרכוש מקרר עם נפח גדול יותר ולהימנע מראש ממצבים של מוגבלות באחסון.

מקררים – שימושיות

כל דגמי המקררים כוללים היום מדפים ואמצעי אחסון שונים, כאשר בחלקם ישנן גם אפשרויות התאמה וכוונון. כדי לבחור במקרר הנוח ביותר, מומלץ מאוד לבדוק אותו כבר בחנות; לפתוח את הדלתות, לבדוק את המגירות, לשנות את מיקום המדפים ולבצע בדיקות נוספות בהתאם לצורך.

 • מדפים – למדפים, לאיכותם ולסוגם ישנה השפעה ישירה על נוחות השימוש במקרר, כאשר לרוב קיימים שני סוגי מדפים עיקריים – מדפים מזכוכית ומדפי רשת. מדפי הזכוכית נוחים מאוד לניקוי במקרה של טפטוף ונזילה אך אינם מאפשרים מעבר חופשי של אוויר. לעומתם, מדפי הרשת מאפשרים מעבר חופשי של אוויר דרכם, אך אינם נוחים לניקוי, ולעיתים עלול נוזל שנשפך במקרר להתפשט למקומות נוספים. לכן, בעת בדיקת המדפים, וודאו כי הם נוחים לניקוי וגם יציבים ובעלי דפנות מוגבהות, המונעות גלישה של נוזלים לחלקים אחרים של המקרר.
 • מדפי הדלתות – בכל אחת מדלתות המקרר ישנם מדפים ותאי אחסון קטנים. יש לבחור מדפים אלה ביחס לסוגי המזון והכמות המיועדת לאחסון. לדוגמה, בחירת תבנית הביצים הרצויה צריכה להיעשות בהתאם לגודל הביצים ולכמותם. כמו כן, מומלץ שלתבנית הביצים יהיה מכסה כדי למנוע ריחות. בדלתות תא הקירור ישנו גם מדף המיועד לבקבוקים. ישנם מדפים רחבים וגם מדפים צרים, המתאימים לקוטר של בקבוקי ליטר וחצי בלבד. בחרו את גודל המדף בהתאם לסוג הבקבוקים אותם אתם נוהגים לקנות. כמו כן, מומלץ לבחור במדף עם מחיצות, המונע נפילה של בקבוקים בעת פתיחתה של הדלת. היום ניתן גם לקנות מקרר עם פנל מתכוונן אותו ניתן להתאים לבקבוקים המאוחסנים במדף ולמנוע את נפילתם. הפנל גם חוסך מקום ביחס למדף המחולק, שניתן לנצל לצורך אחסון בקבוק נוסף.
 • מדפים נוספים – היום ישנם מדפים יעילים נוספים במרבית המקררים. היום ברוב המקררים ישנם מדפים מודולאריים הניתנים להתאמה לגבהים שונים, וניתן לשנות את מקומם בהתאם לצורך ביחס לדרגות הגובה המצויות על דפנות המקרר. בדגמים בודדים ישנו גם מדף מעלית הנע למטה ולמעלה בהתאם לצורך. ולבסוף, קיימים היום גם מדפים מפוצלים, המאפשרים שינוי יחסי של חלק אחד שלהם.
 • תא הקפאה – גם בתא ההקפאה קיימות אפשרויות אחסון שונות. מגירות בגדלים שונים הנשלפות בהתאם לצורך, מדפים מחולקים, מדפים מודולאריים, מגש לקוביות קרח, מדף בדלת המקפיא ואמצעי אחסון אחרים על הדלת הם כמה מהאפשרויות הקיימות בתא ההקפאה.

מקררים – דירוג אנרגטי

בעת קניית מקרר מומלץ ביותר לבדוק גם את מידת צריכת החשמל שלו. צריכת החשמל בהקשר זה, כמו בהקשרים אחרים, תלויה במשך זמן ההפעלה ובהספק.

עם זאת, מקררים הם מכשירים הפועלים כל הזמן באמצעות חיבור קבוע לחשמל.

לכן, חשוב מאוד לוודא כי צריכת החשמל של המקרר היא כמה שיותר נמוכה. אמנם, לרוב מחירו של מקרר חסכן באנרגיה וגם ידידותי יותר לסביבה, הוא גבוה ביחס למקררים רגילים, אך לאורך זמן צריכת החשמל החסכונית יחסית מצמצמת את חשבון החשמל ומשתלמת יותר כלכלית.

מקררים – אחריות

האחריות על מקררים כוללת שלושה חלקים – אחריות על המקרר עצמו, אחריות על מערכת הקירור שלו ואחריות על המנוע. לרוב ניתנת אחריות של מינימום שנה על המקרר כולו, כאשר ישנם יצרנים הנותנים אחריות של חמש שנים על מערכת הקירור ואחריות של שבע שנים על המנוע. את האחריות, על חלקיה השונים, ניתן במרבית הפעמים להרחיב בתמורה לתשלום נוסף.

למאמרים וטיפים על עיצוב הבית כנסו לאתר ArtDeco בלוג לעיצוב הבית

3 תגובות

 1. פינגבאק: קישורים - Buy24
 2. פינגבאק: מקררים - Green

כתיבת תגובה

0
  0
  סל הקניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
  דילוג לתוכן